Wodorotlenek Sodu – Soda Kaustyczna płatki/granulki

Inne nazwy: Ług sodowy, wodorotlenek sodu

Nr CAS: 1310-73-2

Nr WE: 215-185-5

Nr REACH: 01-2119457892-27-xxxx

Wzór chemiczny: NaOH

Postać fizyczna: Biały proszek lub granulki

ADR: UN1823

Zapach: Bezwonny

Temperatura topnienia/krzepnięcia: – 9°C (roztwór 7,5 %)

Gęstość względna: 2,12-2,13 g/cm3 (> 98,5 %)

Opis

SODA KAUSTYCZNA – WODOROTLENEK SODU

Rozpuszczalność w wodzie: ≥520 kg/m³ przy 25 °C

Masa cząsteczkowa: 40 g/mol

Twardość: 2,0 w skali Mohsa

Soda kaustyczna, znana również jako ług sodowy, soda żrąca czy wodorotlenek sodu (NaOH), jest silną, nieorganiczną zasadą o budowie krystalicznej monoklinicznej. Stanowi związek jonowy kationu sodowego Na+ i anionu wodorotlenkowego OH-. Rozpuszcza się w wodzie, tworząc silnie żrący, bezbarwny i bezzapachowy roztwór, który jest śliski w dotyku i może powodować oparzenia.

Wodorotlenek sodu jest silnie reaktywną substancją i powoduje korozję metali. Gwałtownie reaguje z wodą w reakcji egzotermicznej i jest silnie higroskopijny. Reaguje z kwasami, tlenkami niemetali, tworząc sole sodowe, oraz łatwo wchodzi w reakcje z metalami amfoterycznymi, wydzielając wodór. Ze względu na swoje reaktywne właściwości, wodorotlenek sodu znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, w tym w produkcji detergentów, mydła, preparatów do udrażniania rur (w formie granulek), szkła wodnego, sztucznego jedwabiu, gumy oraz w procesach uzdatniania wody. Wymaga ostrożności oraz odpowiedniego przechowywania, aby uniknąć reakcji z dwutlenkiem węgla z powietrza. Zgodnie z przepisami ADR (numer UN 1823), klasyfikowany jest jako substancja niebezpieczna.

Wodorotlenek sodu w postaci stałej pozyskuje się przez wytworzenie roztworu wodorotlenku sodu, a następne zagęszczenie poprzez odparowanie wody. Otrzymywanie wodorotlenku sodu na skalę przemysłową odbywa się poprzez proces chlorowo-alkaliczny, czyli elektrolizę solanki (roztworu chlorku sodu). Proces ten przeprowadza się w specjalnych elektrolizerach z membraną lub diafragmą, stosowaną do oddzielania produktów reakcji. Rzadziej stosowanym i mniej wydajnym sposobem jest proces wapienny, w którym węglanu sodu (Na₂CO₃) reaguje z wapnem gaszonym (Ca(OH)₂). Pierwotną metodą pozyskiwania wodorotlenku sodu, która była szeroko stosowana przed wprowadzeniem bardziej ekologicznych metod, jest proces rtęciowy lub metoda amalgamatu rtęciowego. Polega na elektrolizie roztworu chlorku sodu (NaCl), a następnie reakcji amalgamatu sodu z wodą. Proces ten jest jednak wysoce niebezpieczny dla środowiska ze względu na toksyczność rtęci, której nawet małe ilości mogą mieć poważne skutki dla ekosystemów i zdrowia ludzi. Proces rtęciowy jest zakazany w Unii Europejskiej, jednak jest nadal przeprowadzany w niektórych krajach.


RYNEK SODY KAUSTYCZNEJ

Największym światowym eksporterem sody kaustycznej są Chiny, odpowiedzialne za 38% światowego eksportu. Drugim największym eksporterem są Indie, mające dwudziestoprocentowy udział w globalnym rynku. Trzecim największym graczem jest Polska, która odpowiada za około 5,4% światowego eksportu. Dodatkowo, istotną rolę na globalnym rynku odgrywają kraje takie jak Arabia Saudyjska i Tajlandia​. W Europie oprócz Polski znaczącymi eksporterami są Francja (4,7% światowego rynku) oraz Belgia (3,2%). Soda kaustyczna z Polskiego rynku dociera do wielu krajów, między innymi do Włoch, Brazylii, Algierii i Chin. Wykorzystywana jest najczęściej w przemyśle chemicznym, produkcji papieru, tekstyliów oraz sektorze wodno-kanalizacyjny, co przyczynia się do znaczącego popytu na ten produkt.

Soda kaustyczna w postaci stałej najczęściej pakowana jest w worki 25 kg z polipropylenu (PP, jutowe) z wkładką polietylenu (PE) lub z polietylenu, a także worku Big Bag (worki wielkogabarytowe), które mogą pomieścić aż tonę produktu. Te sposoby pakowania chronią wodorotlenek przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Opakowania mają obowiązek odpowiednich oznaczeń dotyczących zagrożeń związanych z substancją.


ZASTOSOWANIE

Większość zastosowań wodorotlenku sodu dotyczy roztworu wodorotlenku, ponieważ łatwiej nim manipulować w tej postaci. Dlatego soda kaustyczna często wykorzystywana jest do produkcji roztworu wodorotlenku sodu. Ponadto, soda kaustyczna w granulkach lub płatkach w małych ilościach jest wykorzystywana do przepychania rur lub usuwania mocnych zabrudzeń, gdyż dodanie go do wody powoduje reakcję egzotermiczną, wspomagającą rozpuszczanie tłuszczu i zatorów organicznych. Soda kaustyczna działa również jako katalizator lub reagent do przeprowadzania reakcji chemicznych.

Roztwór wodorotlenku sodu otrzymywany z soli kaustycznej ma wiele zastosowań. W branży chemicznej wykorzystywany jest do syntezy innych chemikaliów, takich jak fosforany sodu. W branży papierniczej wykorzystuje się go do procesu Krafta (roztwarzanie drewna), w którym pomaga w rozpuszczaniu ligniny i oddzielaniu celulozy do produkcji papieru. W branży tekstylnej roztwór wodorotlenku sodu ma rolę w merycyzacji, czyli obróbce bawełny, poprawiającej jej wytrzymałość i nadając połysk, oraz do barwienia tkanin. W branży spożywczej niewielka ilość roztworu wodorotlenku sodu może działać jako regulator kwasowości (E524), a także przy obieraniu owoców i warzyw, jako składnik do mycia butelek i w produkcji kakao, czekolady i niektórych wypieków. W przemyśle petrochemicznym używany jest do usuwania zanieczyszczeń siarkowych w procesach rafinacji ropy naftowej oraz do neutralizacji kwasowych produktów ubocznych. Roztwór wodorotlenku sodu jest również podstawowym składnikiem w produkcji mydeł oraz detergentów dzięki procesowi saponifikacji tłuszczów i olejów. W przemyśle farmaceutycznym roztwór wykorzystywany jest do produkcji leków i oczyszczania substancji farmaceutycznych. Przy oczyszczaniu wody i ścieków, pomaga w neutralizacji kwaśnych odpadów oraz w usuwaniu metali ciężkich. Jest również odczynnikiem zasadowym w laboratoriach chemicznych.


ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 (CLP), wodorotlenek sodu jest klasyfikowany jako “substancja lub mieszanina powodująca korozję metali”, “działanie żrące/podrażniające na skórę” oraz “poważne uszkodzenie oczu/działanie drażniące na oczy.” Najważniejsze szkodliwe skutki działania na zdrowie człowieka to działanie żrące na skórę, które powoduje nieodwracalne uszkodzenia skóry: tj. Widoczną martwicę naskórka sięgającą aż do skóry właściwej.

Środki pierwszej pomocy
Uwagi ogólne Nie pozostawiać poszkodowanego bez opieki. Wynieść poszkodowanego z obszaru zagrożenia. Poszkodowanego utrzymywać pod przykryciem, w cieple. Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież. Zasięgnąć porady lekarza w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub jeżeli objawy nie ustępują. W przypadku utraty przytomności ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Nigdy nie podawać niczego doustnie.
Po narażeniu przez drogi oddechowe Zapewnić dostęp do świeżego powietrza. W przypadku nieregularnego oddechu lub bezdechu należy natychmiast zgłosić się do lekarza i rozpocząć czynności pierwszej pomocy. W przypadku działania drażniącego na drogi oddechowe należy skonsultować się z lekarzem. Resuscytacji metodą usta-usta należy unikać. Stosować metody alternatywne, najlepiej z tlenem lub aparaturą napędzaną sprężonym powietrzem.
Po kontakcie ze skórą W przypadku zanieczyszczenia skóry natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież i przemyć zanieczyszczoną skórę dużą ilością wody. Natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Po kontakcie z oczami Spłukiwać obficie czystą, świeżą wodą przez co najmniej 10 minut, utrzymując otwarte powieki. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć, nadal płukać. Natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Po narażeniu przez przewód pokarmowy Przepłukać usta wodą (tylko gdy osoba jest przytomna). NIE wywoływać wymiotów.
Wskazania dotyczące wszelkiej natychmiastowej pomocy lekarskiej i szczególnego postępowania z poszkodowanym Leczenie objawowe.
Wpływ wodorotlenku sodu na środowisko
Ogólne informacje Wodorotlenek sodu może wywierać wpływ na środowisko naturalne. Zawiera substancje nieorganiczne, więc nie ulega biodegradacji. Nie należy spodziewać się bioakumulacji. Substancja nie spełnia kryteriów PBT / vPvB. Według systemu GHS (Globally Harmonized System), wodorotlenek sodu nie klasyfikuje się jako substancja zagrażająca środowisku wodnemu.
Wpływ na wodę i glebę Wodorotlenek sodu może zmieniać pH wód powierzchniowych i gruntowych, powodując ich alkalizację. Wysokie pH może być szkodliwe dla organizmów wodnych, zakłócając ich procesy biologiczne i powodując poważne zmiany ekologiczne. Jego żrące właściwości mogą powodować również poparzenia tkanek roślinnych lub zwierzęcych. Wodorotlenek sodu może przyczynić się również do alkalizacji gleby, co jest niekorzystne dla większości roślin, ponieważ może zaburzyć ich wzrost i zakłócić funkcjonowanie mikroorganizmów glebowych.
Zalecenia dotyczące ostrożności Wykorzystanie wodorotlenku sodu powinno odbywać się ostrożnie oraz zgodnie z przepisami środowiskowymi. Należy przechowywać szczelnie i transportować w odpowiednich pojemnikach. W przypadku wycieku, należy zastosować kontrolowane neutralizowanie wycieków za pomocą słabych kwasów (np. kwasu octowego). Przestrzegać procedur i regulacji dotyczących postępowania z substancjami niebezpiecznymi.

KODY ZAGROŻEŃ

Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia
H290 Może powodować korozję metali.
H314 Powoduje poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu.
Zwroty wskazujące środki ostrożności
P234 Przechowywać wyłącznie w oryginalnym opakowaniu.
P260 Nie wdychać pyłu/dymu/gazu/mgły/par/rozpylonej cieczy.
P280 Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy.
P301+P330+P331 W PRZYPADKU POŁKNIĘCIA: wypłukać usta. NIE wywoływać wymiotów.
P303+P361+P353 W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ (lub z włosami): Natychmiast zdjąć całą zanieczyszczoną odzież. Spłukać skórę pod strumieniem wody lub prysznicem.
P305+P351+P338 W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać.
P310 Natychmiast skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ/lekarzem.
P405 Przechowywać pod zamknięciem.
P501 Zawartość / pojemnik usuwać do obiektu unieszkodliwiania odpadów zgodnie z miejscowymi i krajowymi przepisami.

Zamówienie możesz złożyć telefonicznie

lub przez formularz kontaktowy!