Kwas amidosulfonowy

Inne nazwy: Kwas sulfamidowy

Nr CAS: 5329-14-6

Nr WE: 226-218-8

Nr REACH: 01-2119488633-28-xxxx

Wzór chemiczny: H2NSO3H

Postać fizyczna: Ciało stałe koloru białego. Biały, krystaliczny proszek

ADR: UN 2967

Zapach: Bez zapachu

Temperatura topnienia/krzepnięcia: 205°C

Gęstość względna: 2,15 g/cm3 (25°C)

Opis

KWAS AMIDOSULFONOWY

Kwas amidosulfonowy, znany również jako kwas sulfaminowy lub kwas amidosiarkowy (H2NSO3H) to organiczny związek chemiczny o strukturze zawierającej grupę aminową (-NH2) i grupę sulfonową (-SO3H). Jest to bezbarwna substancja krystaliczna, która jest stosowana przede wszystkim jako składnik środków czyszczących, np. w detergentach, środkach dezynfekujących, a także jako kwasowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Kwas amidosulfonowy ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że łatwo przyciąga i wiąże cząsteczki wody z otoczenia. Ponadto, w wodzie ulega dysocjacji jonowej. Jest to kwas o średniej mocy, o umiarkowanej toksyczności, dlatego należy zachować ostrożność w jego stosowaniu i przechowywaniu. Zgodnie z przepisami ADR, kwas amidosulfonowy jest sklasyfikowany jako substancja niebezpieczna, o numerze UN 2967.

Kwas amidosulfonowy jest typowo otrzymywany poprzez rozpuszczenie mocznika [CO(NH2)2] w oleum (roztwór SO3 w bezwodnym kwasie siarkowym). Alternatywną metodą jest również dwuetapowa reakcja wykorzystująca tlenek siarki (VI) (SO₃) i amoniak (NH₃). Produktem reakcji tych związków jest amidosiarczan amonu (NH₄HSO₃), który jest następnie poddawany działaniu wysokiej temperatury, uwalniając amoniak (NH₃) i tworząc kwas amidosulfonowy. Ponadto, kwas amidosulfonowy można otrzymać w reakcji chlorku amonu (NH₄Cl) z siarczanem(VI) chloru (SO₂Cl₂). Proces produkcji powinien odbywać się w środowisku kontrolowanym, aby uniknąć nadmiernej emisji SO₃ i NH₃, które są substancjami toksycznymi.

Kwas amidosulfonowy reaguje z zasadami, tworząc sole, zwane amidosiarczami. Ponadto, w obecności katalizatora (np. kwasu siarkowego), kwas amidosulfonowy reaguje z alkoholami, wchodząc w reakcję estryfikacji. W tej reakcji powstają estry sulfonowe. Kwas amidosulfonowy reaguje także z metalami aktywnymi (np. magnezem lub cynkiem), tworząc sole i wydzielając wodór. Kwas amidosulfonowy jest zarówno utleniaczem, jak i reduktorem. W wyniku redukcji wytwarza amoniak, a warunkach silnego utleniania może ulec przemianie do kwasu siarkowego (VI). Ponadto, reaguje z halogenami: w kwaśnym środowisku w reakcji z chlorem lub bromem kwas amidosulfonowy działa jako reduktor, a halogeny przechodzą w kwasy halogenowodorowe. Kwas amidosulfonowy może reagować również z nadtlenkiem wodoru (H₂O₂), tworząc nadsiarczany. Reakcje kwasu amidosulfonowego są przydatne w analizie chemicznej: titracja ( standardowy kwas w miareczkowaniu roztworów zasadowych) oraz jako stabilizator chloru (wiąże nadmiar chloru, co czyni go przydatnym w analizach wodnych).

Rynek

Liderem globalnego rynku kwasu amidosulfonowego jest region Azja-Pacyfik. Najważniejszą rolę w produkcji i eksporcie odgrywają Chiny, Indie i Japonia. Ponadto, w Ameryce Północnej, jednym z głównych producentów są Stany Zjednoczone. W Europie praktycznie nie produkuje się kwasu amidosulfonowego, a jej jedynym producentem jest Austria. W Polsce produkcja tego kwasu nie odbywa się.

Kwas amidosulfonowy można pakować na wiele sposobów. Często wykorzystywane są worki foliowe z tworzywa sztucznego (np. PE) o gramaturze 25 kg. Stosuje się również worki papierowe z wkładką polietylenową kiedy istnieje możliwość przechowywania substancji w suchych magazynach. Ponadto, wykorzystywane są szczelnie zamykane beczki lub wiadra z tworzyw sztucznych (np. 5, 10, 20 kg). Do przechowywania dużych ilości kwasu amidosulfonowego stosuje się Big Bagi, czyli duże worki elastyczne o pojemności 500–1000 kg.


ZASTOSOWANIE

Kwas amidosulfonowy znajduje zastosowanie w wielu różnych przemysłach. Może być wykorzystywany jako odkamieniacz, a także jako składnik środków czyszczących. Ponadto, w przemyśle chemicznym stosuje się go jako regulator pH, a także do syntezy organicznej innych związków (np. guanidyny). W przemyśle farmaceutycznym wykorzystywany jest do syntezy leków przeciwhistaminowych i antybiotyków, oraz jako środek oczyszczający do produktów farmaceutycznych. W przemyśle tekstylnym reguluje pH kąpieli barwiących, poprawiając trwałość i intensywność kolorów. W metalurgii, kwas amidosulfonowy usuwa tlenki i zanieczyszczenia z powierzchni metali, przygotowując je do dalszej obróbki. Stosowany do jest także do tworzenia pokryć ognioodpornych do tkanin, w galwanotechnice oraz do impregnacji papieru i rafinacji metali.


ŚRODKI OSTROŻNOŚCI/PIERWSZEJ POMOCY

Rodzaj narażenia Opis
Ogólne
  • Nie pozostawiać poszkodowanego bez opieki.
  • Wynieść poszkodowanego z obszaru zagrożenia.
  • Zasięgnąć porady lekarza w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub jeżeli objawy nie ustępują.
  • W przypadku utraty przytomności ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Nigdy nie podawać niczego doustnie.
Po narażeniu przez drogi oddechowe
  • Wyprowadzić lub wynieść poszkodowanego na świeże powietrze i zapewnić mu warunki do swobodnego oddychania.
  • W przypadku nieregularnego oddechu lub bezdechu należy natychmiast zgłosić się do lekarza i rozpocząć czynności pierwszej pomocy.
Po kontakcie ze skórą
  • Spłukać skórę pod strumieniem wody / prysznicem.
  • W przypadku utrzymywania się działania drażniącego na skórę skontaktować się z lekarzem.
Po kontakcie z oczami
  • Spłukiwać obficie czystą, świeżą wodą, przez co najmniej 10 minut, utrzymując otwarte powieki.
  • Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać.
  • W przypadku utrzymywania się działania drażniącego na oczy: zasięgnąć porady / zgłosić się pod opiekę lekarza.
Po narażeniu przez przewód pokarmowy
  • Przepłukać usta wodą (tylko, gdy osoba jest przytomna).
  • Dać poszkodowanemu dużo wody do picia.
  • NIE wywoływać wymiotów.
  • Natychmiast zasięgnąć porady / zgłosić się pod opiekę lekarza.
Wskazania dotyczące pomocy lekarskiej Leczenie objawowe.

KODY ZAGROŻEŃ

 

Kod Opis
H315 Działa drażniąco na skórę.
H319 Działa drażniąco na oczy.
H412 Działa szkodliwie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki.
P264 Dokładnie umyć ręce po użyciu.
P273 Unikać uwolnienia do środowiska.
P280 Stosować rękawice ochronne / odzież ochronną / ochronę oczu / ochronę twarzy.
P302 + P352 W PRZYPADKU KONTAKTU ZE SKÓRĄ: Umyć dużą ilością wody z mydłem.
P305 + P351 + P338 W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO OCZU: Ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Kontynuować płukanie.
P332 + P313 W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry: Zasięgnąć porady / zgłosić się pod opiekę lekarza.
P337 + P313 W przypadku utrzymywania się działania drażniącego na oczy: Zasięgnąć porady / zgłosić się pod opiekę lekarza.
P501 Zawartość / pojemnik usuwać do obiektu unieszkodliwiania odpadów zgodnie z miejscowymi i krajowymi przepisami.

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 (CLP), kwas amidosulfonowy jest klasyfikowany jako substancja, która: “działa drażniąco na skórę”; “działa drażniąco na oczy”; w przypadku dostania się do oczu: “zaczerwienienie spojówek, podrażnienie, łzawienie, pieczenie”, w przypadku dostania się do dróg oddechowych: “wdychanie pyłu może powodować podrażnienie dróg oddechowych”; w przypadku dostania się na skórę: “miejscowe zaczerwienienie, podrażnienie.”

Kwas amidosulfonowy nie spełnia kryteriów PBT / vPvB zgodnie z załącznikiem XIII REACH. Nie należy spodziewać się bioakumulacji. Nie ulega biodegradacji, ponieważ zawiera substancje nieorganiczne. Według systemu GHS (Globally Harmonized System), kwas amidosulfonowy klasyfikuje się jako substancja, która działa szkodliwie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki (H412). Ta substancja może zmieniać pH wód, poważnie wpływając na równowagę ekosystemu. Zakwaszenie wody może obniżyć poziom tlenu w wodzie, a przy dłuższej ekspozycji organizmy wodne mogą doświadczać problemów metabolicznych i wzrostu śmiertelności, szczególnie w środowiskach o ograniczonym buforowaniu pH. Ponadto, jego biodegradowalność jest ograniczona, co oznacza, że po uwolnieniu do gleby może zanieczyszczać środowisko gruntowe, wpływając na mikroorganizmy i organizmy żywe. Proces jego rozkładu jest bardzo powolny. Co istotne, w formie stałej kwas amidosulfonowy nie stanowi zagrożenia dla powietrza. Jednak w wyniku reakcji chemicznych może uwalniać związki siarki, które mogą wpływać na jakość powietrza w określonych warunkach.

 

Zamówienie możesz złożyć telefonicznie

lub przez formularz kontaktowy!